Skip to content

A MI SPORTUNK!

pattern-6
amisportunk

EGYÜTTMŰKÖDÉS ÉS ELEGANCIA A JÉGEN

A szinkronkorcsolya a mi sportunk. Egy olyan lenyűgöző sportág, ahol a korcsolyázók kecsesen, tökéletes összhangban hajtanak végre bonyolult koreográfiákat a jégen. A versenyek igazi show-műsorok, amelyeket a közönség lelkesedéssel fogad.

MIÉRT KÜLÖNLEGES?

Csapatmunka: a siker kulcsa az egymásra hangolódás és a tökéletes együttműködés.

Elegancia és erő: a korcsolyázók nemcsak gyorsak és ügyesek, hanem rendkívül elegánsak is. A koreográfiákban a műkorcsolya elemei mellett saját, csak a szinkronkorcsolyára jellemző formációk is megjelennek.

Közös élmény: a csapattagok közötti szoros kötelék és a közös célok elérése felejthetetlen élményt nyújt.

Fejlődés: a szinkronkorcsolya nemcsak a fizikai, hanem a mentális és szociális fejlődést is elősegíti tekintettel a társak nagy számára, és hozzájuk való folyamatos alkalmazkodásra, viszonyulásra.

Miről szól egy szinkronkorcsolya-verseny? A versenyek során a csapatok rövidprogramot és kűrt mutatnak be. A programokban a korcsolyázóknak különböző formációkat kell felvenniük, lépéssorokat kell végrehajtaniuk, emeléses elemeket kell bemutatniuk, és mindezt tökéletes zenei aláfestéssel. A zsűri a művészi benyomást, a technikai kivitelezést és az összhangot értékeli.

A SPORTÁG TÖRTÉNETE

Egy csapatmunka születése a jégen:
a szinkronkorcsolya, – ahogy ma ismerjük – viszonylag fiatal sportágnak számít, de gyökerei mélyen a múltban keresendők.

drRich-3

A kezdetek – formációk a jégen: a szinkronkorcsolya gyökerei az Egyesült Államokba és Kanadába nyúlnak vissza, mivel a csoportos korcsolyázás első formái már az 1950-es években megjelentek ezekben az országokban. Ann Arbor-ben, Michigan államban, Dr. Richard Porter professzor edző a jégkorong mérkőzések szünetében – a cheerleader-ek mintájára fellépő – olyan lányokat gyűjtött maga köré, akik imádtak korcsolyázni. Belőlük alakította ki az első, versenyeken is részt vevő csapatot. Ekkor még „precíziós korcsolyázásnak” hívták ezt a sportágat.

A nemzetközi elismerés: a 80-as évek elejére már számos csapat alakult az Egyesült Államokban és Kanadában, a két ország műkorcsolyázó szövetségei pedig egységes szabálykönyvet alakítottak ki. Az Egyesült Államokban 1984-ben rendezték meg az első szinkron korcsolya bajnokságot, és 1990-ben a Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség (ISU) hivatalosan is felvette a formációs korcsolyázást 5. szakágként.

A szinkronkorcsolya elterjedése: az 1990-es évek óta a sportág világszerte rohamosan fejlődött. Az első világbajnokságot 2000-ben rendezték meg Minneapolisban, ahol 20 ország képviseltette magát. A tengerentúlon már nagy hagyományai vannak, de az európai országokban is egyre népszerűbb és sikeresebb a szinkronkorcsolya. Svédországban és Finnországban az elmúlt évek során rengeteg egyesület, klub alakult, és olyannyira sikeressé vált, hogy az a világbajnokságok érmesei többségében e két nemzet köréből kerültek ki.

Magyarországon:
hazánkban ez a sport a 90-es évek eleje óta van jelen. Az első országos bajnokságot 1995-ben rendezték. Azóta itthon is egyre népszerűbb, egyre többen ismerik és szeretik meg a szinkronkorcsolyát. A sport története tehát egy folyamatos fejlődésről szól, ahol a csapatmunka, a precizitás és a művészi érzék egyre magasabb szintre kerül.

A FIÚK IS SZINKORNOZNAK?

Egy szóval: igen. Több magyar csapatban is vannak srácok, a felnőttek közt férfiak. Nálunk, a SportMagic-ben is koriznak már  fiúk.

02-0000839-1000

NEMZETKÖZI SIKER

A sportág egyre nagyobb figyelmet kap a világban. Számos országban működnek profi csapatok, és a világbajnokságok is rendkívül népszerűek. Magyarország is jelentős szerepet tölt be a szinkronkorcsolyában: több hazai csapat is részt vesz nemzetközi versenyeken, és hazánk már többször is rendezett világbajnokságot. A junior és a senior csapataink az élvonalba tartoznak. Bár a szinkronkorcsolya még nem szerepel az olimpiai játékok programjában, a sportág vezetői folyamatosan azon dolgoznak, hogy ez a helyzet változzon.

Az Egyesült Államokban több mint 6000 regisztrált versenyző van, közel 20 főiskolának, illetve egyetemnek van csapata. Finnországban a junior csapatok száma is eléri ugyanezt a számot. Svédországban megközelítőleg 10 junior, illetve ugyanennyi senior csapat működik.

A mi versenyzőink is rendszeresen jelen vannak a nemzetközi sportéletben. Büszkén jelentjük, hogy a juniorok közt a Team Magic vett részt a legtöbbször világbajnokságon!

06-training

AZ EDZÉSEK FELÉPÍTÉSE

A szinkronkorcsolya edzések jégen, és jég nélkül – azaz szárazon – zajlanak, rendkívül intenzívek és sokrétűek azért, hogy a sportolók tökéletesen elsajátíthassák a szükséges készségeket. Az edzések felépítése a csapat szintjétől, a versenyekig hátralévő időtől és az egyéni céloktól függően változhat, de általánosságban elmondható, hogy több fő elemből állnak.

Az edzések elemei

  • Bemelegítés:  a sportolók felkészítik az izmaikat és az ízületeiket a terhelésre. Ez magában foglalhat statikus és dinamikus nyújtásokat, könnyű futást, valamint egyszerűbb korcsolyázó mozgásokat.
  • Alapozó gyakorlatok:  a korcsolyázók ezekkel fejlesztik az egyensúlyukat, a koordinációjukat és a gyorsaságukat. Ide tartoznak a különböző lépéssorok, forgások, ugrások és a jégen való mozgás alapjai.
  • Formáció gyakorlása: miután az alapok megvannak, a csapat a koreográfia elemeinek gyakorlására koncentrál. Ez magában foglalja a különböző formációk felvételét, a lépéssorok szinkronizálását és az emelések gyakorlását.
  • Erőnléti edzés: elengedhetetlen a fejlődéshez. Az edzések során a sportolók erősítik a lábizmaikat, a törzsüket és a karjaikat, hogy könnyedén kivitelezhessék  a koreográfia elemeit.
  • Rugalmasság edzése: segít a sportolóknak könnyebben végrehajtani a rugalmasságot igénylő mozdulatokat.
  • Koreográfia gyakorlása: az edzések nagy részét a teljes koreográfia gyakorlása foglalja el. A csapattagok többször is végigcsinálják a programot, hogy tökéletesítsék a mozdulatokat és a szinkront.
  • Tánc: számos jótékony hatása mellett a mozgásfejlesztő hatása megkérdőjelezhetetlen, ezen kívül szabadságérzetet ad és kikapcsol.
  • Levezetés és nyújtás: az edzés végén a sportolók levezetnek, nyújtanak, hogy az izmok ellazulhassanak és a regeneráció megindulhasson.

Egyéb fontos tényezők

  • Egyéni edzések: a csapattagoknak gyakran vannak egyéni edzéseik is, ahol a gyenge pontjaikon dolgoznak.
  • Táplálkozás: a kiegyensúlyozott táplálkozás elengedhetetlen a sportolók számára, hogy energiát nyerjenek az edzésekhez és a versenyekhez.
  • Pihenés: a megfelelő pihenés is fontos a regenerációhoz és a sérülések elkerüléséhez.

A szinkronkorcsolya edzések rendkívül komplexek és sokrétűek, de a munka és az elkötelezettség meghozza gyümölcsét. A csapattagok közötti szoros kapcsolat és  egymás támogatása pedig még élményszerűbbé teszi ezt a csodálatos sportot.

SZINKRONKOCSOLYA ÉS MŰKORCSOLYA.
MIBEN KÜLÖNBÖZNEK?

SZINKRON-
KOCSOLYA ÉS MŰKORCSOLYA.
MIBEN KÜLÖNBÖZNEK?

Mind a kettő a jégen végzett elegáns és látványos sportág, de számos fontos különbség van közöttük.

Csapat vagy egyén?

  • Szinkronkorcsolya: csapatsport, ahol a korcsolyázók együtt hajtanak végre bonyolult koreográfiákat. A hangsúly a tökéletes összhangon és a csapatmunka erején van.
  • Műkorcsolya: a versenyzők egyedül vagy párosban mutatják be a tudásukat. Itt az egyéni teljesítmény és a művészi kifejezés a legfontosabb.

Koreográfia és elemek

  • Szinkronkorcsolya: a koreográfiákban a formációk és a szinkron elemek játszanak kiemelt szerepet. A csapattagoknak tökéletesen egy időben kell végrehajtaniuk a mozdulatokat, miközben különböző alakzatokat vesznek fel a jégen. Gyakoriak az emeléses elemek is, de ezek általában egyszerűbbek, ám jóval látványosabbak, mint a páros műkorcsolyában.
  • Műkorcsolya: a koreográfiákban az ugrások, a forgások és a lépéssorok a legfontosabb elemek. Az egyéni versenyzők és a párosok is bonyolult kombinációkat mutatnak be, és magasabb szintű technikai elemeket is végrehajtanak.

Versenyek

  • Szinkronkorcsolya: a csapatok rövidprogramot és kűrt mutatnak be. A pontozásnál a technikai kivitelezés mellett a művészi benyomás és az összhang is fontos szempont.
  • Műkorcsolya: a versenyek szerkezete hasonló, de az értékelési szempontok különböznek.

Fizikai követelmények

  • Szinkronkorcsolya: a sportolóknak hosszú ideig tökéletes összhangban kell mozogniuk. Az állóképesség, a koordináció és az erőnlét kiemelten fontosak.
  • Műkorcsolya: az egyéni versenyzőknek és a párosoknak más-más területekre kell fókuszálniuk. Az ugrásokhoz például nagy erőre és robbanékonyságra van szükség, míg a jégtánchoz inkább az elegancia és a könnyedség a fontos.

Összefoglalva: mindkét sportág lenyűgöző és látványos, de mégis nagyon különböző. A szinkronkorcsolya mozdulatai egyszerűbbek, de ezeket sokszor precízen összehangolva, összekapaszkodva, nagy sebesség mellet kell a jégen kivitelezni. Minden tag folyamatosan függ a többitől, ezért a csapatmunkáról és az összhangról szól, míg a műkorcsolya az egyéni teljesítményről és a művészi kifejezésről.

Mindkét sportág szép, de a szinkronkorcsolya a mi sportunk, mi ezért rajongunk!

SZINKRONKORCSOLYA AZ ISKOLA MELLETT

SZINKRON-
KORCSOLYA
AZ ISKOLA MELETT

A hétköznapokban minden sportolónk olyan életet él, mint mindenki más. A hagyományos módon iskolába – esetleg munkába – és mellette edzésekre járnak. Nincsenek rendszeresen szélsőséges időpontokban edzések. Évente néhány alkalommal fordul csak elő, hogy – főleg a nemzetközi – versenyek miatt egy-egy napot hiányoznak az iskolából, de ez nem jelentős szám. Az idő beosztása természetesen fontos a számukra, de a velünk töltött idő jól és hasznosan telik.

07-preju

MI A KOROSZTÁLYOK ELNEVEZÉSE?

A PRE-JUVENILE korosztály a legfiatalabb versenyzők kategóriáját jelenti. Itt általában a 10 éves kor alatti gyerekek versenyeznek.

A JUVENILE korosztály a szinkronkorcsolyában a fiatalabb, de már tapasztaltabb versenyzők kategóriáját jelenti. Általában a 10-12 éves korosztály tartozik ide, de a pontos korhatárok országonként és szövetségenként változhatnak.

NOVICEnak a azokat a versenyzőket nevezzük, akik már túl vannak az alapvető készségek elsajátításán, de még nem érték el a junior vagy a senior kategória követelményeit. Ez egyfajta átmeneti kategória, ahol a korcsolyázók már bonyolultabb koreográfiákat és technikai elemeket tanulnak.

A MIXED AGE korcsoport egy olyan kategóriát jelent, ahol a csapat tagjai különböző korosztályokból kerülnek ki. Ez azt jelenti, hogy egy Mixed Age csapatban lehetnek például 12 éves és 18 éves versenyzők is.

A JUNIOR korosztályban a pontos korhatár országonként és szövetségenként eltérhet, de általában a 13 és 19 év közötti korosztályba sorolják ezeket a sportolókat.

Az ADULT korosztály a felnőtt korcsolyázók kategóriáját jelenti. Ezek a versenyzők már átlépték a junior korhatárt, továbbra is versenyezni szeretnének és ebben a kategóriában indulhatnak.

A SENIOR a legmagasabb, versenyszintű, felnőtt korcsolyázók kategóriáját jelenti. Akik ebben a korcsoportban versenyeznek, már hosszú évek óta foglalkoznak a sportággal, és rendkívül magas szintű technikai és művészi tudással bírnak.

A szinkronkorcsolyában a korosztályok az életkort sok esetben „lazábban” követik, mint más csapatsportokban, – mivel nagyobb átfedések is lehetnek a különböző csapatok tagjainak életkora közt. Mi a Sport Magicben a korosztályainkat minden szezonban a versenyzőinkre szabjuk, azaz számukhoz, életkorukhoz és tudásuk szintjéhez  alakítjuk, ezzel mindenki számára megtaláljuk a fejlődési legjobb lehetőséget.

A VÁLOGATOTTAK

Ebben a sportban a nemzetközi, országok közt zajló küzdelemben – azaz a világbajnokságon – a hazai legjobbnak ítélt csapat szerepel. Nem létezik tehát a legjobb sportolókból összeállított „válogatott”. A csapatok a saját, év közben is futott programjaikat mutatják be, mivel a betanulás annyi időt vesz igénybe, hogy másik kialakítása lehetetlen. A csapattagok tehát minden évben nem csak saját, hanem a teljes csapatuk kijutásáért küzdenek. Junior és senior vb-ket rendeznek, amelyek rendkívül látványosak és professzionálisak  a lebonyolítás módja és a körülmények tekintetében is.

04-teamPass

Hazánkban jelenleg egy olyan senior csapat van, aki rendszeresen képviselheti az országot. A neve: Team Passion. A sportunk fejlődésével ezen a szinten is bővülés várható.

Team Magic Junior of Hungary performs in the short program during the ISU World Junior Synchronized Skating Championships 2024 at Patinoires du Littoral on 3 15, 2024 in Neuchâtel, Switzerland

@teammagichun @wjsysc2024 @isufigureskating
#synchroskating

A juniorok közt pedig minden évben küzdelem zajlik a kijutásért. Ebben a mi csapatunk, a Team Magic a legeredményesebb.